Головна Новини та публікаціїВідеоАналітикаНапрямки роботиПро насКонтакти
» » Обличчя кандидата у народні депутати 2014: освіта, вік, стать, партійність (інфографіка)

Обличчя кандидата у народні депутати 2014: освіта, вік, стать, партійність (інфографіка)

Обличчя кандидата у народні депутати 2014: освіта, вік, стать, партійність (інфографіка)

У позачергових парламентських виборах візьме участь у цілому 6 627 кандидатів у народні депутати, серед яких 302 парламентарі Верховної Ради поточного скликання (найбільше з «Блоку Петра Порошенка», «Батьківщини» і ВО «Свобода»). Абсолютна більшість кандидатів як у партійних списках, так і на мажоритарних округах здобули вищу освіту (92 %). Цікаво, що 98 % кандидатів за списками партії «Опозиційний блок» є безпартійними, у той час як 100 % кандидатів від ВО «Свобода» і 99 % від Комуністичної партії – мають партійні квитки. Жінки є недопредставленими у мажоритарних округах (лише 12,9 %), однак у списках деяких партій вони домінують або мають значну частку (партія «Солідарність жінок України» - 74 %, Сила людей – 43 %, Національна демократична партія України – 36 %). Позитивною тенденцією цьогорічної кампанії є збільшення частки жінок серед кандидатів, яких висунули політичні партії за списками (25,8 %), та молоді до 35 років (32 %).

30 вересня 2014 року завершився етап реєстрації кандидатів у народні депутати України. Станом на 1 жовтня Центральна виборча комісія зареєструвала 6 627кандидатів у народні депутати, з них 3 121 балотуються за партійними списками, 3 506 – у одномандатних округах. Загалом у парламентських виборах у багатомандатному загальнодержавному окрузі візьмуть участь 29 політичних партій, що на 8 більше, аніж на парламентських виборах 2012 року. Порівняно з останніми черговими виборами, у 2,5 рази менше політичних партій (32 проти 81) висунули своїх кандидатів у одномандатних округах. 

0 opora-election2014-report-0

Не зважаючи на дискусії щодо люстрації та «повного оновлення» новообраного парламенту, у цьогорічних виборах бере участь 302 із 450 парламентарів Верховної Ради сьомого скликання. Третина чинних народних депутатів (153 особи, 4,89 % від загальної кількості кандидатів-«списочників») намагатимуться вкотре пройти до парламенту, зарезервувавши собі місце у партійних списках. 9 партій включили до лав своїх кандидатів депутатів чинного 7-го скликання, найбільша їхня кількість концентрується у списках Партії «Блок Петра Порошенка» (42 особи), політичної партії Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина» (26 осіб) та політичної партії Всеукраїнське об’єднання «Свобода» (23 особи). Так само третина чинних народних обранців (149 осіб, 5,92 % від загальної кількості кандидатів-мажоритарників) балотується за одномандатними округами, 100 з яких йдуть на вибори як самовисуванці, а 49 – як кандидати від партій. 

0 opora-election2014-report-7

Згідно з аналізом ОПОРИ, абсолютна більшість кандидатів, які балотуються як у багатомандатному окрузі, так і на мажоритарних округах є особами «середнього віку» 36-59 років - 57 % і 66 % відповідно. Характерно, щокандидатів-осіб старшого віку (60 і більше років) практично утричі менше за кандидатів з категорії «молодь» (до 35 років включно) – тільки 11 % і 7 % у загальнодержавному багатомандатному окрузі і одномандатних округах відповідно. Цього року майже третина кандидатів у народні депутати представлятимуть молодь віком до 35 років: у  загальнодержавному багатомандатному окрузі 32 %, і 27 % - у мажоритарних округах.

Цікавим є той факт, що лише 15 % кандидатів за партійними списками і 14 % у мажоритарних округах є тимчасово безробітними. Згідно із зведеними округленими даними, більшість кандидатів мають вищу освіту (92 %), лише 4 % здобули загальну середню освіту, 3 % - професійно-технічну або середню спеціальну та 1 % - незакінчену вищу або базову вищу освіту. Разом з тим лише три партії включили до своїх списків більш ніж 10 кандидатів з середньою освітою: ВО «Свобода» (26 осіб), Політична партія «5.10» (25 осіб) та Радикальна партія Олега Ляшка (17 осіб). 

0 opora-election2014-report-4

Для України все ще залишається актуальною проблема низького рівня участі жінок у виборчому процесі, зокрема питання гендерних квот у партійних списках. Згідно зі ст.8.10 Закону України «Про політичні партії в Україні» статут політичної партії має містити розмір квоти, що становить не менше 30 відсотків загальної кількості кандидатів у виборчому списку, як мінімальний рівень представництва жінок і чоловіків у виборчому списку кандидатів у народні депутати України від партії у загальнодержавному окрузі і має становити. Тим не менш, лише 10 з 29 зареєстрованих політичних партій, що беруть участь у поточних виборах за пропорційною складовою, включили до своїх списків 30 і більше відсотків жінок, як того вимагає українське законодавство. Виборчі списки ще 5 партій нараховують 25-29,9 % жінок. У загальному підсумку, жінки становлять 25,78 % від загального числа кандидатів, що балотуються за партійними списками. Це є кращим показником, порівняно з попередніми виборами: так, на парламентських виборах 2002 р. за партійними списками балотувалося близько 24 % жінок, у 2007 р. – 17,8 %, а у 2012 р. – 19,78 %, окрім того, на виборах 2012 р. виборчі списки лише 2 партій містили більше 30 % жінок.

0 opora-election2014-report-5

Традиційно для українських виборів політичні партії включають до своїх списків велику кількість безпартійних осіб, які не належать до лав їх партійних організацій. Так, на цих виборах у багатомандатному окрузі балотується близько 40 % безпартійних кандидатів, що становить порівняно великий показник. Частково він зумовлений тим, що утворення партійних блоків не передбачено чинним законодавством, однак у нинішній ситуації багато з політичних партій вирішили об’єднати свої зусилля, або ж блоки були спеціально створені напередодні виборів з представників різних політичних сил. Відповідно, велика кількість кандидатів таких об’єднаних партійних команд анулювали членство у своїх партіях, які офіційно не були зареєстровані учасниками виборчих перегонів. Відзначимо, що 11 політичних партій мають у своїх списках 50 і більше відсотків безпартійних, при чому за списками 3 партій балотується більше 90 % осіб без партійних квитків (Політична партія «Опозиційний блок» (98 %), Всеукраїнське політичне об'єднання «Україна – єдина країна» (96 %), Українська партія «Зелена планета» (91 %). Дві партії не включили до своїх списків жодного безпартійного кандидата – політична партія Всеукраїнське об’єднання «Свобода» і політична партія «Національна Демократична партія України», а у списках Комуністичної партії України значаться лише двоє безпартійних (1 %). 

0 opora-election2014-report-6

Від початку висування кандидатів у народні депутати України і до закінчення етапу реєстрації на сайті Центральної виборчої комісії (ЦВК) оприлюднено 214 рішень про відмову 819 громадянам. У більшості постанов рішення приймалося на основі більш як однієї підстави, а найпоширеніша причина відмова в реєстрації кандидатам пов’язана з відсутністю зобов'язання, у разі обрання, припинити діяльність та скласти представницький мандат, що несумісний з мандатом народного депутата України (389 випадків). У 47 постановах ЦВК відмова ґрунтувалася на відсутності необхідних відомостей у автобіографії; а у 39 постановах - у зв’язку з поданими неповними відомостями у заяві кандидата.

0 opora-election2014-report-3

Джерело: сайт ЦВК (станом на 01 жовтня 2014 р.), Громадянська мережа ОПОРА

Ознайомтеся з результатами проміжного звіту Громадянської мережі ОПОРА за підсумками спостереження за виборами народних депутатів України 26 жовтня 2014 р. у вересні: тут.

За коментарями звертайтеся: 
Ольга Айвазовська,
координатор виборчих і парламентських програм Громадянської мережі ОПОРА
063 617 97 50, a.olja@opora.org.ua 


© ГО "КІРОВОГРАДСЬКА МЕРЕЖА "ОПОРА"
2006-2017
Використання матеріалів із сайту Громадянської мережі ОПОРІ дозволене за умови наявності посилання (у випадку інтернет-видання - гіперпосилання) на oporakr.org