Головна Новини та публікаціїВідеоАналітикаНапрямки роботиПро насКонтакти
» » Вибори Президента України: Підсумки спостереження ОПОРИ

Вибори Президента України: Підсумки спостереження ОПОРИ

Вибори Президента України: Підсумки спостереження ОПОРИ

25 травня вибори Президента України відбулися і відповідно до Закону та міжнародних стандартів. Парламент і ЦВК доклали достатніх зусиль для того, щоб забезпечити організацію підготовки виборчого процесу і проведення дня голосування на належному рівні. Голосування проходило по всій території України (не включаючи тимчасово окуповані території АР Крим і м. Севастополь), однак було ускладнене позазаконними діями терористичних груп і озброєних осіб, які зірвали виборчий процес у 14 із 22 округів Донецької та 10 з 12 – Луганської області.  У цілому по країні, окрім зазначених 2 областей, голосування проходило спокійно і без значних інцидентів та без масових порушень, а наявність деяких порушень у цілому не вплинула на волевиявлення громадян. Актуальними проблемами залишаються ефективність роботи правоохоронної системи та ІТ-безпека інформаційної системи «Вибори». Згідно з попередніми даними паралельного підрахунку голосів ОПОРИ, на виборах здобув перемогу Петро Порошенко 53,4 %, а друге місце посіла Юлія Тимошенко – 13,2 %.

У голосуванні на позачергових виборах Президента України 25 травня мали право взяти участь більше 34 мільйонів українців, що досягли 18-річного віку та мали право голосу. Відзначимо, що вибори Президента України відбувалися у надскладних умовах, коли частина території України перебуває в умовах тимчасової окупації (територія АР Крим і м. Севастополь), а у межах  Донецької і Луганської областей діяли позазаконної терористичних групі і озброєні особи. Це призвело до перешкоджання реалізації виборчих прав громадян з боку ворожих до держави сил. Даний контекст знизив загальнонаціональну явку, хоча її підсумковий показник став цілком репрезентативним – на рівні 60 %. Діяльність терористичних груп була направлена на організацію системи залякування, погроз та тиску на виборців і членів комісії, з метою перешкоджання їх участі у виборах. Зрив голосування в 14 з 22 округів Донецької та 10 з 12 – Луганської області є прямим наслідком позазаконної діяльності цих осіб. Всього в країні було утворено 213 окружних виборчих комісій, з яких 24 не змогли виконувати свої обов’язки в день голосування через загрози життю та здоров’ю громадян. Разом з тим в цілому по країні (окрім 2 зазначених областей) голосування проходило спокійно і без значних інцидентів та без масових порушень, а наявність деяких порушень у цілому не вплинула на волевиявлення громадян.

За даними ОПОРИ, станом на 20 годину 25 травня явка на позачергових виборах Президента України по всій Україні станом на 20:00 склала 60 % (враховано похибку до 2,6 %), що на 7,21 % менше, ніж на президентських виборах 2010 року (67,21 % в першому турі) і на 14,92 % менше, ніж на виборах Президента 2004 року.Найбільша явка виявилася на Заході країни (Львівська, Івано-Франківська, Закарпатська, Тернопільська, Хмельницька, Рівненська, Волинська, Чернівецька) – 70 %, а також уЦентральних областях (Вінницька, Житомирська, Черкаська, Дніпропетровська, Київська, Кіровоградські області та Київ)–63 %. Традиційно більш низькою стала явка Півдні (Одеса, Херсон, Миколаїв, Запоріжжя) –48 %.  Разом з тим на Сході (Донецька, Харківська, Сумська, Чернігівська, Луганська області) явка склала також 48 %. 

Протягом дня голосування ОПОРА спостерігала за здійсненням дільничними виборчими комісія  основних виборчих процедур.  За даними ОПОРИ, виборчі комісії вдавалися до окремих порушень законодавства. Однак, ці інциденти не мали масового характеру та не могли вплинути на результати волевиявлення громадян. Зокрема, у день голосування було зафіксовано 168 процедурних порушень, 36 випадків перешкоджання виборчого процесу, 32 випадки незаконного голосування, 20 випадків порушення правил агітації та 19 випадків порушення таємниці голосування.

Найтиповішим порушенням виборчих процедур під час голосування у кожному із трьох періодів (з 8 до 12 год.; з 12 до 16 год.; з 16 до 20 год.) спостереження cтали спроби видачі членами  ДВК виборчих бюлетенів без пред’явлення виборцем документів: зафіксовано на 7,5 %, 6 % і 4 % виборчих дільниць кожного періоду відповідно. Наступним типовим порушенням стали спроби виборцівпроголосувати без належних підстав: зафіксовано на 7 %, 4 % і 5,5 % виборчих дільниць кожного періоду відповідно. Також досить типовим, але малочисленними стали випадки порушення таємниці голосування (зафіксовано на 4 %, 3 % і 2 % виборчих дільниць кожного періоду відповідно) та перебування на дільницях осіб, які не мали на це право (зафіксовано на 4 %, 3 % і 3 % виборчих дільниць кожного періоду відповідно). Також ОПОРА зафіксувала спроби винесення бюлетенів за межі дільниць, де відбувалося голосування (зафіксовано на 3 %, 2 % і 0,5 % виборчих дільниць кожного періоду відповідно).

Проведення позачергових виборів Президента та міських голів, депутатів місцевих рад при невеликій кількості членів дільничних комісій, стали передумовою для черг на виборчих дільницях. Відтак на 6 % виборчих дільниць ОПОРА зафіксувала черги виборців, які перебували у приміщенні голосування станом на 20 год. 25 травня. Законодавство зобов’язує ДВК забезпечити можливість проголосувати усім виборцям, які на момент завершення голосування перебували у приміщенні виборчої дільниці. За даними спостерігачів, на значній частині виборчих дільниць  ця можливість забезпечувалася орієнтовно до 24 год. 25 травня. Найбільші черги зафіксовані у м. Київ та Луганськ. Примітно, що 2 % виборчих дільниць ОПОРА зафіксувала порушення процедур підрахунку голосів. У той же час  майже на 9 % дільницях не забезпечувалася можливість для спостерігачів бачити позначки  на бюлетенях під час підрахунку голосів.  Загалом же за результатами спостереження лише на 1 % виборчих дільниць спостерігачі ОПОРИ висловили недовіру до результатів підрахунку голосів.

25 травня ОПОРА організувала паралельний підрахунок голосів (ППГ) на основі репрезентативної та статистично обґрунтованої вибірки. ОПОРА направила 1 404 навчених та акредитованих спостерігачів ППГ до репрезентативної обраної вибірки виборчих дільниць, що представляють більше 1,3 мільйонів зареєстрованих виборців у всіх областях (включно з дільницями в Донецькій та Луганській областях), які взяли участь у Президентських виборах.

Базуючись на звітах 1 347 із 1 404 спостерігачів ППГ, ОПОРА презентує такі результати президентських виборів, які були встановлені за результатами паралельного підрахунку голосів з максимальною похибкою 2,9 %:

  1. Порошенко 53,4 %; 2) Тимошенко 13,2 %; 3) Решта кандидатів разом 31,8 %; 4) Недійсними буде визнано 1,6%

 (1 347 із 1 404 виборчих дільниць з 835 495 голосів)

Мапу порушень на виборах Президента 2014 оновлюється у режимі реального часу:http://map.oporaua.org/

Більше про Громадянську мережу ОПОРА: http://oporaua.org/
За коментарями звертайтеся до: 
Ольга Айвазовська,
координатор виборчих і парламентських програм Громадянської мережі ОПОРА
063 617 97 50 
a.olja@opora.org.ua


© ГО "КІРОВОГРАДСЬКА МЕРЕЖА "ОПОРА"
2006-2017
Використання матеріалів із сайту Громадянської мережі ОПОРІ дозволене за умови наявності посилання (у випадку інтернет-видання - гіперпосилання) на oporakr.org