Головна Новини та публікаціїВідеоАналітикаНапрямки роботиПро насКонтакти
» » Зобов’язання України у сфері енергетики

Зобов’язання України у сфері енергетики

Зобов’язання України у сфері енергетики

У 2013 році дефіцит державної компанії НАК НАФТОГАЗ, зумовлений різким зростанням збиткових продажів газу регіональним теплогенеруючим компаніям та спадом прибутковості продажу газу промисловим споживачам, досягнув майже 2 відсотків ВВП.

Реформи у енергетичному секторі будуть зосереджені навколо зменшення гальмівного впливу, що здійснює цей сектор на фіскальну ситуацію, та підвищення його ефективності. Ключовим механізмом для забезпечення цієї мети буде поступове підвищення роздрібних тарифів на газо- та теплопостачання – підкріплене відповідним підвищенням цін на газ, що відпускається підприємствам ТКЕ – та супроводжуване розширеними заходами соціального захисту, що мають пом’якшити негативний вплив на найбідніші верстви населення. Ми також поліпшимо прозорість фінансових рахунків НАФТОГАЗу і започаткуємо процес його реструктуризації. Ми очікуємо, що з часом ці заходи стимулюватимуть внутрішні інвестиції, підвищать енергетичну незалежність, та знизять тиск на платіжний баланс.

Ми плануємо забезпечити підвищення прозорості операцій Уряду та приступити до вирішення проблем управління у НАФТОГАЗі.

Два основні елементи нашої стратегії в галузі енергетики, що спрямовані на досягнення результату, такі:

(1) поліпшення фінансової ситуації в галузі енергетики з поступовим зменшенням різниці між розмірами тарифів та їх економічно обґрунтованими рівнями, 
(2) надання більш адресних субсидій з метою захисту найбідніших верств населення від наслідків підвищення тарифів.

Очікується, що ці зусилля підкріплять виконання інших цілей нашої стратегії в галузі енергетики, а саме:

• зменшення квазіфіскальних витрат та бюджетних субсидій; утримання під контролем дефіциту рахунку поточних операцій; 
• надання ресурсів та стимулів для підвищення енергоефективності; 
• сприяння внутрішньому виробництву та забезпечення коштів для внутрішніх інвестицій (таким чином стимулюючи зростання та прямуючи до енергетичної незалежності), а також – пом’якшення проблем урядування в галузі енергетики через зменшення можливостей вибору схеми реалізації газу в зв’язку з існуючою різницею в тарифах для різних категорій споживачів.

В 2014 році основним завданням буде нейтралізація негативних наслідків коригування валютного курсу на баланс Нафтогазу, а також обмеження його дефіциту до 3.3 відсотка ВВП. Ми скоротимо дефіцит бюджету Нафтогазу до 1.9 відсотка ВВП в 2015 році, і плануємо ліквідувати цей дефіцит до 2018 року.

Однак, у цьому році розрив у фінансуванні НАФТОГАЗу є великим – 62 млрд грн, з яких Уряд вже надав 11 млрд грн. Для покриття решти 51 млрд грн буде потрібна додаткова підтримка від Уряду.

З цією метою ми вживатимемо таких заходів:

(1) до 10 квітня 2014 року регулятор цін на газ (НКРЕ) ухвалить та офіційно опублікує рішення про підвищення тарифів на газ для кінцевих споживачів – населення – на 56 відсотків, із набуттям чинності 1 травня 2014 року; 
(2) аналогічним чином, до 18 квітня 2014 року регулятор тарифів на комунальні послуги (НКРКП) ухвалить рішення про підвищення тарифів на теплопостачання для населення – в середньому на 40 відсотків, з набуттям чинності 1 липня 2014 року (попередній захід).

18 квітня 2014 року ми ухвалили та публічно оголосили про рішення щодо підвищення тарифів та спланували його запровадження на період до 2017 року, графік якого передбачає наступні кроки:

(1) в 2015 році ми підвищимо тарифи на газ та теплопостачання для кінцевих споживачів в середньому на 40 відсотків, із вступом у дію з 1 травня; 
(2) після цього, у 2016 та 2017 рр. ми підвищуватимемо ці тарифи в середньому на 20 відсотків на рік із набуттям чинності нових тарифів 1 травня кожного року, до того часу, поки НАФТОГАЗ не покриє всі свої збитки до 2018 року (попередній захід).

Для зміцнення платіжної дисципліни в галузі теплопостачання, Верховна Рада ухвалить законодавство, що забезпечить повне і обов’язкове застосування розподільчих рахунків для здійснення платежів за комунальні послуги до кінця червня 2014 року (структурний маяк). Платежі від клієнтів надходитимуть на ці рахунки, а потім розподілятимуться між НАФТОГАЗом та підприємствами ТКЕ, згідно із заздалегідь встановленими пропорціями, що гарантуватимуть НАФТОГАЗу відшкодування вартості газу у тарифах на теплопостачання. Ми також:

(1) розширюватимемо діапазон встановлення в будинках лічильників тепла з 36 до 45 відсотків до кінця 2014 року та засобів контролю на прибудинкових ІТП; а також 
(2) відповідно перейдемо до виставляння рахунків на основі споживання замість існуючого використання нормативів.

Для того, щоб програма ліквідації боргів на газ була реалізована в повному обсязі, уряд кожного місяця (спираючись на дані, надані Міністерством енергетики та вугільної промисловості, Міністерством економіки, Міністерством фінансів, Нацкомом, «НАФТОГАЗом») зобов’язується звітувати перед МВФ щодо тарифів на газ та опалення, ціни та обсягів вітчизняного виробництва та імпорту газу, а також надходження в бюджет, кількості субсидій та залишку боргу.

Ми очікуємо, що ці заходи позбавлятимуть підприємства ТКЕ стимулів до завищення оцінки обсягів споживання тепла в житлових приміщеннях та встановлення завищеної ціни для побутових споживачів з метою зменшення їх фінансових витрат.

Ми очікуємо, що більш глибинні структурні реформи урізноманітнять джерела постачання газу та реформують НАФТОГАЗ в рамках членства України в Енергетичному співтоваристві. Ми співпрацюватимемо із Світовим банком над визначенням стратегічних пріоритетів, у т.ч. щодо його реструктуризації.

В тісній співпраці зі Світовим банком ми продовжимо докладати зусиль для розробки програми підвищення енергоефективності галузі теплопостачання України через підвищення ефективності житлового (енергоефективність будівель, виставлення рахунків на основі споживання), комунального (економічна ефективність виробництва, ефективність транспортування та розподілу тепла) та державного секторів (будинки в державній власності).

Захист найбільш вразливих верств населення від наслідків підвищення тарифів на газ та теплопостачання є пріоритетним напрямком нашої соціальної політики. Для нейтралізації наслідків підвищення тарифів на газ та теплопостачання для найбідніших верств населення ми вдосконалимо адресний характер наших програм соціальної допомоги в процесі консультацій з фахівцями МВФ та Світового банку.

Крім того, щоб забезпечити захист уразливих верств населення, не охоплених діючою схемою, Уряд 5 квітня 2014 року ухвалив рішення про впровадження нової системи соціальної допомоги (попередній захід). До 10 квітня 2014 року Уряд передасть МВФ та Світовому Банку проект пропозицій стосовно визначення критеріїв доступу до участі у новій схемі (в рамках якої буде передбачено пакет допомоги на суму 3 млрд. грн.), сум індивідуальної грошової допомоги, способу її доведення до отримувача, а також адміністративних процедур, пов’язаних з отриманням доступу до цієї допомоги. Ця схема набуде чинності 1 липня 2014 року.

Детальніше:
Тетяна Бойко, координатор
житлово-комунальних програм
Громадянської мережі ОПОРА
(063) 617 97 60



© ГО "КІРОВОГРАДСЬКА МЕРЕЖА "ОПОРА"
2006-2017
Використання матеріалів із сайту Громадянської мережі ОПОРІ дозволене за умови наявності посилання (у випадку інтернет-видання - гіперпосилання) на oporakr.org