Головна Новини та публікаціїВідеоАналітикаНапрямки роботиПро насКонтакти
» » Звіт за результатами кампанії спостереження «За прозорий вступ до ВНЗ!» у Кіровоградській області

Звіт за результатами кампанії спостереження «За прозорий вступ до ВНЗ!» у Кіровоградській області

Звіт за результатами кампанії спостереження «За прозорий вступ до ВНЗ!» у Кіровоградській області

Громадянська мережа ОПОРА у 2013 році вела постійне спостереження за вступною кампанією у двох найбільших ВНЗ Кіровограда -  КНТУ та КДПУ ім. В. Винниченка, в інших навчальний закладах дистанційно –  реагуючи на звернення абітурієнтів. Предметом спостереження стала робота приймальних комісій, творчі конкурси, процес зарахування абітурієнтів; аналіз рейтингових списків та зарахування, надання консультацій абітурієнтам,  відстоювання прав вступників. В цілому вступна кампанія у Кіровоградській області пройшла згідно з Умовами прийому. Виключеннями стали окремі порушення та непорозуміння у трактуванні умов прийому до ВНЗ. Також проблеми виникали через невизначеність умов прийому щодо окремих етапів вступної кампанії.

1. Характеристика основних етапів вступної кампанії:

-          Процес подання заяв та документів для участі у конкурсному відборі цього року був прозорим і практично не викликав нарікань як у вступників так і у працівників приймальних комісій. В перший тиждень прийому були кількагодинні зависання  електронної системи. В день оголошення першої хвилі – 1 серпня – через велику кількість відвідувачів, не працював сайт ІС Конкурс;

-          Проведення творчих конкурсів та вступних екзаменів. У Кіровоградській області ОПОРА вела спостереження за проведенням творчих конкурсів. Конкурси відбувалися на факультетах фізичного виховання та мистецькому КДПУ ім. В. Винниченка. ОПОРА без проблем була допущена до спостереження під час конкурсів. Творчі конкурси відбувалися прозоро. Під час спостереження виникли наступні зауваження: абітурієнти не мали повної інформації про те, коли саме будуть озвучені результати і яким чином можна подати на них апеляцію.

-          І зрозуміло – адже останній термін апеляції такий: «В день оголошення результатів але не пізніше ніж за добу до оголошення списку вступників, рекомендованих до зарахування». Творчі завдання відбувалися 29 і 30 серпня. Результати стали відомі увечері 30 серпня і 31серпня. Списки  рекомендованих оприлюднюють 1 серпня до 12.00. Відповідно, на подання апеляції практично немає часу. Також, абітурієнти були не ознайомлені з тим, що при меншій ніж мінімальна кількість балів при творчому конкурсі, вони взагалі будуть виключені зі списку.

 2.        Нарахування додаткових балів учасникам-переможцям МАН та переможцям олімпіад.

-           За умовами вступу додаткові бали нараховуються переможцям учнівських олімпіад четвертого етапу і переможцям наукових конкурсів Малої академії наук третього етапу. Частина працівників ПК або не були ознайомлені з цією умовою або неуважно вивчали документи вступників. У зв’язку з цим кільком абітурієнтам було додатково зараховано 30 і в одному випадку – 50 балів. В результаті спільної роботи ОПОРИ та приймальної комісії ці неточності було виправлено.

 3.      Етапи зарахування на місця державного замовлення:

-         Більшість ВНЗ формували рейтинговий список вступників відповідно до умов прийому. В деяких ВНЗ виникали непорозуміння у зв’язку з розбіжністю у методі формування списків абітурієнтів рекомендованих до зарахування.

-         Цього року до Умов прийому додано норму, згідно з якою, ВНЗ оприлюднює списки рекомендованих до зарахування і на власному веб-сайті. Зважаючи, що абітурієнти мали можливість подавати заяви на участь у конкурсному відборі до 5 ВНЗ, які можуть знаходитися у різних регіонах України, виконання цього пункту Умов прийому є вкрай важливим для них за для реалізації права на вільний вибір навчального закладу. Проте, ряд закладів проігнорували цю норму.  Наприклад, кіровоградські відділення Київського національного університету культури і мистецтв та Київського університету культури.

-          Проблема третьої-четвертої хвиль зарахування.  

Згідно аналізу ОПОРИ, як у  Кіровограді так і в Україні в цілому, в першій-другій хвилях було зараховано 10-40% абітурієнтів. У третій-четвертій – більшість з них. Причому у четвертій були зараховані ті, хто подав оригінали документів і не обов’язково з високими балами. Коли рекомендовані у третьому етапі вступники не виконують умов для зарахування і місця державного замовлення залишаються вільними, приймальні комісії діють практично на власний розсуд, адже Умовами прийому ця ситуація не обумовлена. В окремих випадках працівники приймальних комісій повідомляли про вакантні місця державного замовлення лише «потрібним» абітурієнтам. Як наслідок – на гарячу лінію Громадянської мережі «Опора» надходили дзвінків від абітурієнтів, які скаржаться, що у списках зарахованих, які 11 серпня були розміщені на сайтах ВНЗ, знаходяться особи з меншими конкурсними балами.

4.            Основні проблеми вступної кампанії та шляхи їх вирішення

 По-перше, багато абітурієнтів скористалися можливістю і подали 15 заяв (по 3 у 5 ВНЗ) для участі у конкурсному відборі. Сприяла цьому і можливість подання заяв дистанційно, через Інтернет. Тому рейтинговий список був штучно «роздутим», подекуди налічував 1,5 тис. осіб, що відлякало частину вступників ще на початку вступної кампанії, і вони почали укладати контракт і вносити оплату за навчання.

По-друге, ті абітурієнти, які у першій-другій хвилях були зараховані на місця державного замовлення в одному вузі, далі продовжували знаходитися у списках рекомендованих в інших. На жаль, Умовами прийому не передбачено процедуру вилучення з рейтингових списків абітурієнтів, які в першій-другій хвилі були рекомендовані та виконали вимоги для зарахування у пріоритетному для себе ВНЗ.

По-третє, вузам передусім йдеться про виконання плану державного замовлення, адже від цього залежить їхнє фінансування та кількість викладацького складу. Тому приймальні комісії ладні вступати у нечесну конкуренцію за абітурієнтів, переманюючи їх з інших вузів, але, на жаль, не гарантуючи зарахування на бюджетні місця.

Вирішення проблем можливе через внесення змін до Умов прийому:

так, варто обмежити кількість заяв, які може подати абітурієнт для участі у конкурсному відборі: не зменшуючи кількість ВНЗ, натомість – зменшивши напрямки підготовки, на які може подавати заяви вступник. Спостерігачі ОПОРИ пропонують обмежитися 10-ма – у 5 ВНЗ на 2 напрямки, що додатково сприятиме і профорієнтації особи. Окрім цього, слід визначати пріоритетність заяви, яку подає абітурієнт – у випадку зарахування у першому етапі за пріоритетом №1, вступник автоматично «зникає» з рейтингів у інших ВНЗ. Така функція теж сприятиме більш усвідомленому вибору професії та фаху, ніж той, який спостерігаємо зараз. Наступне, що варто зробити, –  це відкрити для громадськості частину інформації, яка знаходиться у ЄДЕБПО, щоб абітурієнти мали змогу оперативно відслідковувати зміни у рейтинговому списку та оцінювати свої шанси для вступу на місця державного замовлення.

Також, однією з основних рекомендацій для вступників є ретельне вивчення правил прийому до ВНЗ до початку вступної кампанії!

Контакти координатора спостереження у Кіровоградській області: 095 794 30 72, e-mail:  zoyhmil@ukr.net

Додаткова інформація:

Спостереження відбувається в рамках кампанії «За прозорий вступ до вищих навчальних закладів!», підтриманої МФ «Відродження».© ГО "КІРОВОГРАДСЬКА МЕРЕЖА "ОПОРА"
2006-2017
Використання матеріалів із сайту Громадянської мережі ОПОРІ дозволене за умови наявності посилання (у випадку інтернет-видання - гіперпосилання) на oporakr.org