Головна Новини та публікаціїВідеоАналітикаНапрямки роботиПро насКонтакти
» » Голови двох Комітетів Верховної Ради закликали надати право переселенцям проголосувати на місцевих виборах

Голови двох Комітетів Верховної Ради закликали надати право переселенцям проголосувати на місцевих виборах

Голови двох Комітетів Верховної Ради закликали надати право переселенцям проголосувати на місцевих виборах

Напередодні чергових місцевих виборів не вирішеною залишається проблема виборчих прав майже 1,5 млн. внутрішньо переміщених осіб із Донецької, Луганської областей та Автономної Республіки Крим, серед яких орієнтовно понад 1 млн. виборців. Законодавці проігнорували цю проблему у новому Законі «Про місцеві вибори». Про сценарії вирішення проблеми говорили на круглому столі “Вибори як механізм інтеграції: як забезпечити виборчі права внутрішньо переміщених осіб”? активісти громадських організацій, народні депутати України та представники Уповноваженої Верховної Ради з прав людини. При цьому критично важливою була визнана відсутність публічної позиції Президента України, Голови Верховної Ради України і лідерів парламентських фракцій  щодо  питання  виборчих прав внутрішньо переміщених осіб. Голови двох Комітетів Верховної Ради Григорій Немиря і Ганна Гопко підтримали законопроект №2501а-1 і закликали надати надати право переселенцям проголосувати на місцевих виборах.

Згідно з Конституцією, всі громадяни України є рівними перед законом, а політичні права повинні бути збережені та реалізовані під час місцевих виборів. Особливо це актуально для майже 1,5 мільйона внутрішньо переміщених осіб із Донецької, Луганської областей та Автономної Республіки Крим, які інтегруються в нові територіальні громади і, відповідно, їхні інтереси повинні бути представлені в органах місцевого самоврядування.

Григорій Немиря, народний депутат України і Голова Комітету Верховної Ради України з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин, звернувся із офіційною позицією: «Перед місцевими виборами 2015 року в Україні складається ситуація, за якої близько півтора мільйони громадян України – внутрішньо переміщених осіб (ВПО) фактично позбавлені можливості реалізувати свої виборчі права, зокрема права обирати депутатів сільських, селищних, міських рад та відповідних голів у тих територіальних громадах, де вони проживають.  Зазначене створює перешкоди для залучення внутрішньо переміщених осіб до вирішення локальних проблем за місцем фактичного проживання, ускладнює їх інтеграцію. Крім цього, відсутність можливості для реалізації активного виборчого права внутрішньо переміщеними особам позбавляє дану соціальну групу реального впливу на прийняття рішень місцевими органами влади, поточна  діяльність яких включає в тому числі і вирішення проблем, пов’язаних із внутрішнім переміщенням. Така ситуація порушує принцип недискримінації як в частині забезпечення рівності прав і свобод, так і рівності можливостей, становить непряму дискримінацію за ознаками місця проживання та належності до ВПО і суперечить стандартам міжнародного права, а також зобов’язанням України щодо забезпечення сталої інтеграції ВПО за місцем переміщення.

Наразі у Верховній Раді України на розгляді знаходяться три законопроекти, подані з метою вирішення питання реалізації внутрішньо переміщеними особами своїх виборчих прав. Парламент зобов'язаний надати право виборцям - внутрішньо переміщеним особам обирати місцеву владу в громадах, де вони проживають. В іншому випадку, це буде явна дискримінація. На мою думку саме проект Закону "Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо забезпечення виборчих прав внутрішньо переміщених осіб" №2501а-1 найбільш зважено підходить до забезпечення прав внутрішньо переміщених осіб як учасників виборчого процесу. Така перевага цієї законодавчої ініціативи обумовлюється рядом прогресивних норм, відповідно до яких, зокрема:

  • встановлюється заявний принцип для змінення виборчої адреси (не пізніше як за 15 днів до проведення виборів);
  • належність громадянина до територіальної громади  визначається як за відміткою про реєстрацію місця проживання у паспорті, так і  за довідкою ВПО;
  • довідка ВПО визначається документом, на підставі якого здійснюються зміни виборчої адреси;
  • обмежуються спроби повторної зміни виборчої адреси ВПО, тощо.

Зазначений законопроект розроблявся спільно депутатами та експертами громадських організацій, які опікуються виборчими питаннями та правами переселенців.  На мою думку, громадськість та депутати запропонували оптимальні механізми для уникнення маніпуляцій з голосами внутрішньо переміщених осіб, водночас створюючи умови для недискримінації цієї категорії громадян», - зазначив Григорій Немиря.

Олександр Клюжев, аналітик Громадянської мережі ОПОРА, зауважив: «Державні посадовці мають відмовитися від хибного розуміння внутрішньо  переміщених осіб, як «тимчасових» жителів територіальних громад.  Це бачення чиновників  протирічить міжнародним стандартам та міжнародним зобов’язанням України щодо забезпечення повноцінної інтеграції внутрішньо переміщених осіб. Держава зобов’язана гарантувати вільний вибір між  повною інтеграцією в нових громадах та поверненням в місця колишнього  проживання. І законопроект №2501а-1 спрямований на дієве забезпечення альтернативності варіантів подальшого майбутнього цієї групи громадян».

На думку Ганни Гопко, народного депутата України, Голови Комітету Верховної Ради у закордонних справах, питання інтеграції переселенців із Донбасу і Криму у нові територіальні громади має бути пріоритетним і вище за будь-які страхи, тому Парламент має невідкладно розглянути питання і підтримати надання виборчих прав внутрішньо переміщених особам на місцевих виборах, як елемент інтеграції переселенців і творення української нації. 

Надання виборчих прав внутрішньо переміщеним особам на місцевих виборах відповідає міжнародним стандартам і зобов’язанням України, зокрема Керівним принципам ООН з питань переміщення громадян у межах країни, рекомендаціям Комітету Міністрів Ради Європи,  Рекомендаціям ПАРЄ. Тарас Березовець, політолог і директор "Berta Communications", прокоментував цю ситуацію: «У багатьох країнах ЄС навіть негромадяни одної держави мають право голосувати на місцевих виборах у іншій державі-члені ЄС. Українські переселенці з Донбасу і Криму живуть і платять податки у нових територіальних громадах, тому вони повинні мати право голосувати і впливати на місцеву владу. Я підтримую наданням виборчих прав внутрішньо переміщеним особам на місцевих виборах».

Довідково: Ініціатори і розробники законопроекту #2501а-1 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо забезпечення виборчих прав внутрішньо переміщених осіб» від 21.08.2015 – коаліція громадських організацій у складі: Громадянська мережа ОПОРА, Донецька обласна організація «Комітет виборців України», ВБФ «Право на захист», Інститут суспільно-економічних досліджень, ВостокSOS, КримSOS, а також народні депутати Сергій Тарута, Наталія Веселова, Ганна Гопко, Олексій Рябчин, Єгор Фірсов, Альона Шкрум, Вікторія Пташник, Остап Єднак та Оксана Юринець.



© ГО "КІРОВОГРАДСЬКА МЕРЕЖА "ОПОРА"
2006-2017
Використання матеріалів із сайту Громадянської мережі ОПОРІ дозволене за умови наявності посилання (у випадку інтернет-видання - гіперпосилання) на oporakr.org