Самореклама партій та кандидатів на міського голову
ОПОРА проаналізувала інформаційну присутність політичних партій в газетах Кіровограда за останній тиждень. Найбільша кількість матеріалів з ознаками політичної реклами від Радикальної партії Олега Ляшка. Також медіа активність проявляла партія «Наш край» та деякі потенційні кандидати у депутати та на міського голову.
Так в газетах «Діалог» та «21-й канал» розміщено кілька великих матеріалів про Радикальну партію Олега Ляшка та інформацію про потенційного кандидата від цієї партії на міського голову Кіровограда Рафаеля Санасаряна. В газеті «21-й канал» на першій сторінці розміщене привітання з Днем міста від потенційного кандидата: в депутати до Кіровоградської обласної ради від партії «Опозиційний блок» (про участь у виборах заявив в статті в попередньому номері цієї ж газети) Сергія Ларіна. Тут же розміщене привітання в кольорах партії «БЛОК ПЕТРА ПОРОШЕНКА СОЛІДАРНІСТЬ» потенційного кандидата на міського голову Кіровограда - Андрія Райковича. На іншій сторінці розміщене привітання від ще одного потенційного кандидата на міського голову від партії «Народний контроль» - Сергія Михальонка.
В цьому ж ЗМІ можна знайти матеріал з ознаками політичної реклами про презентацію партії «Наш край», в якій згадується і потенційний кандидат на міського голову Андрій Табалов. Натомість в газеті «Діалог» розміщено матеріал з ознаками «чорного піару» про цю ж партію – «Наш край». Ідентична стаття вийшла ще в кількох друкованих ЗМІ та Інтернет-виданнях.
В газеті «Діалог» розміщено статтю-подяку за винищення амброзії потенційному кандидату на міського голову Артему Стрижакову. Ідентична стаття розміщена в газеті «21-й канал» та кількох інших ЗМІ. Те, що ці матеріали не є авторськими свідчить той факт, що назви статей є однаковими, але надруковані під різними прізвищами.
Громадянська мережа ОПОРА наголошує, що відповідно до ст. 54 ЗУ «Про місцеві вибори» передвиборна агітація– це здійснення будь-якої діяльності з метою спонукання виборців голосувати за або не голосувати за кандидатів. Право вести передвиборну агітацію мають місцеві організації партій, кандидати у депутати від яких зареєстровані в багатомандатному виборчому окрузі, а також кандидати у депутати в одномандатному виборчому окрузі, кандидати на посаду сільського, селищного, міського голови, старости, зареєстровані відповідною ТВК для участі у місцевих виборах. Кандидати, які офіційно не зареєстровані не мають право здійснювати передвиборну агітацію.
Згідно ч. 2 ст.54 ЗУ «Про місцеві вибори», місцеві організації партій, кандидати у депутати від яких зареєстровані в багатомандатному виборчому окрузі, кандидати у депутати в одномандатному виборчому окрузі, кандидати на посаду сільського, селищного, міського голови, старости мають право розпочати свою передвиборну агітацію з дня, наступного за днем прийняття відповідною територіальною виборчою комісією рішення про реєстрацію кандидатів. Передвиборна агітація закінчується о 24 годині останньої п’ятниці перед днем голосування. Ведення передвиборної агітації до початку і після закінчення встановлених у цій статті строків забороняється.
Громадянська мережа ОПОРА нагадує журналістам та керівникам ЗМІ, що з часу офіційного старту виборчої кампанії і особливо – з моменту, коли партії та політичні діячі будуть зареєстровані як кандидати, ЗМІ зобов’язані враховувати вимоги, прописані у ст. 49-52 ЗУ «Про місцеві вибори».
Згідно з частиною 2 статті 52 Закону України “Про місцеві вибори”, інформаційні агентства та засоби масової інформації поширюють повідомлення про перебіг виборчого процесу, події, пов’язані із виборами, базуючись на засадах достовірності, повноти і точності, об’єктивності інформації та її неупередженого подання.
Згідно з частиною 3 цієї ж статті, засоби масової інформації, інформаційні агентства мають збалансовано висвітлювати коментарі всіх кандидатів, суб’єктів їх висування щодо подій, пов’язаних із відповідними місцевими виборами.
За коментарями звертайтеся:
координатор виборчих програм Громадянської мережі ОПОРА у Кіровоградській області Патруль Євгеній, : +380994263118
Моніторинг парламенту | Веб-сайт | Фейсбук | Твіттер
(#вибори15; #elect_ua; #opora; #опора)
Довідково:
Громадянська мережа ОПОРА провадить громадське спостереження за місцевими виборами в Україні, які відбудуться 25 жовтня 2015 року. Громадське спостереження ОПОРИ – це сфера діяльності мережі, спрямована на об’єктивну оцінку процесу підготовки та проведення виборів, а також на запобігання порушенням виборчого законодавства через ефективно організований громадський контроль. Починаючи з 5 вересня, у всіх регіонах України працюють 144 довготермінові спостерігачі, до яких приєднаються понад 3000 короткотермінових спостерігачів у день голосування.