Головна Новини та публікаціїВідеоАналітикаНапрямки роботиПро насКонтакти
» » Нестабільність у східних регіонах вносить корективи до виборчого процесу президентських перегонів

Нестабільність у східних регіонах вносить корективи до виборчого процесу президентських перегонів

Нестабільність у східних регіонах вносить корективи до виборчого процесу президентських перегонів

Президентська виборча кампанія 2014 року відбувається в умовах надзвичайної суспільно-політичної напруги і безпекових викликів, у яких Україна опинилася вперше за останні два десятиліття. Незважаючи на це, створено практично всі необхідні правові та організаційні умови для того, щоб вибори відбулися, а демократичність виборів ніхто не міг поставити під сумнів. Разом з тим погіршення криміногенної ситуації та діяльність озброєних терористичних груп у Луганській і Донецькій областях спонукають вжити необхідних заходів відповідні державні органи для того, щоб забезпечити безпеку виборчого процесу, членів виборчих комісій і виборчої документації та забезпечити проведення виборів на всій території України. У травніГромадянська мережа ОПОРА презентувала інтерактивну Мапу порушень виборів 2014, а також запустила навчальну платформу для спостерігачів за виборами і створила серію просвітницьких роликів для активізації участі громадян у виборчому процесі.

До початку травня кандидати на пост Президента України внесли більше 300 тис. подань до складу дільничних виборчих комісій (ДВК). Однак, окружні виборчі комісії (ОВК) у всіх регіонах України зіштовхнулися із недостатньою кількістю кандидатів для роботи в ДВК у мінімально допустимому складі. Така ситуація призвела до необхідності внесення змін до Закону України «Про вибори Президента України», у відповідності з якими мінімально допустимий склад ДВК було зменшено з 12 до 9 осіб. Найбільше проблем під час формування ДВК прогнозовано виникло у Донецької та Луганської областях. Із 22 окружних виборчих комісій Донецької області лише 10 повністю виконали процедури із утворення ДВК. Натомість лише одна ОВК Луганщини не змогла сформувати ДВК. На жаль, насилля та залякування щодо членів виборчих комісій у цих регіонах посилюється.

ОПОРА відзначає, що процедури утворення ДВК на позачергових виборах Президента України в цілому заслуговують на позитивну оцінку. Аналітик ОПОРИ Олександр Клюжев наголошує: «Однак винятком стали проблемі округи на Донеччині та Луганщині, оскільки фактори дестабілізації виборчого процесу озброєними сепаратистами не дозволили організовано утворити ДВК у передбачені законодавством терміни». Спостерігачі ОПОРИ відзначають безконфліктність та належну організацію процесу внесення подань щодо кандидатур до складу ДВК та  опрацювання документів членами ОВК. На відміну від попередніх виборів, не виявлено масових фактів внесення декількома кандидатами на пост Президента України однієї і тієї самої особи до складу ДВК (так звані «двійники»). В цілому, частка відхилених ОВК осіб складає 0,7 % від загальної кількості кандидатур, запропонованих до складу ДВК. Цей показник не є високим та свідчить про належну підготовку документів кандидатами на пост Президента України.

У ДВК найбільше представлені кандидати на пост Президента України Зорян Шкіряк, Юлія Тимошенко, Петро Порошенко, Микола Маломуж, Сергій Тігіпко. Члени комісій від цих кандидатів включені до складу більше 80 % ДВК. Найменше представлені у ДВК кандидати Вадим Рабинович, Василь Цушко, Юрій Бойко, Дмитро Ярош, Ренат Кузьмін: на рівні від 0,4 % (Рабинович) до 26 % (Кузьмін). Ольга Айвазовська, координатор виборчих та парламентських програм ОПОРИ відзначає: «Причинами цього стала відсутність значної ініціативи з боку кандидатів у Президенти забезпечувати організацію виборчого процесу та заповнити всі передбачені законом квоти у виборчих комісій. А два кандидати – Валерій Коновалюк та Андрій Гриненко – не скористалися можливістю взяти участь у формуванні ДВК та не забезпечили жодного подання».

За підрахунками ОПОРИ, голови ОВК внесли більше 27 тис. кандидатур до складу ДВК, щоб доукомплектувати їх склад. ТакожОПОРА зафіксувала проблеми із забезпеченням доступу членів ОВК до інформаційно-аналітичної системи «Вибори Президента України» під час розподілу керівних посад у складі ДВК (ОВК № 58 (Донецька обл.), № 140 (Одеська обл.), 
№ 129-134 (Миколаївська обл.), ОВК № 202, 203 (Черкаська обл.).

Діяльність злочинних угруповань та проросійськи налаштованих провокаторів  на території Донецької та Луганської областей, численні випадки залякування членів виборчих комісій, озброєні напади і протиправне втручання у діяльність ОВК серйозно дестабілізували їх роботу у цих регіонах. Із 22 окружних виборчих комісій Донецької області лише 10 комісій  повністю виконали процедури із утворення ДВК (територіальні виборчі округи № 41, 45,46, 55, 56, 57, 58, 59, 61, 62). На Луганщині лише ОВК № 108 не змогла сформувати ДВК. Разом з тим, правоохоронні органи почали реагувати на такі випадки, а 08 травня виконуючий обов’язки Президента України Олександр Турчинов підписав Розпорядження «Про забезпечення належної охорони приміщень окружних, дільничних виборчих комісій та органів ведення Державного реєстру виборців у період  підготовки та проведення позачергових виборів Президента України 25 травня 2014 року». Втім, станом на 13 травня в Донецькій та Луганській областях посилюється злочинний тиск сепаратистських груп на членів виборчих комісій із метою зриву дострокових виборів Президента України. 

Варто наголосити, що суспільно-політична та криміногенна ситуація в Донецькій та Луганській області вимагає від органів державної влади України застосування нестандартних підходів до забезпечення виборчих прав громадян та адекватного врахування безпекових аспектів проведення голосування, а також розробки і втілення цілого комплексу заходів для гарантування безпеки учасникам виборчого процесу і роботи виборчих комісій.

Громадянська мережа ОПОРА презентувала інтерактивну Мапу порушень виборів 2014, яка наповнюється в онлайн-режимі ( http://map.oporaua.org). Веб-ресурс дає змогу прослідкувати наявність порушень виборчого законодавства по кожній області та в цілому по країні, охоплюючи кожного з 21 кандидатів у Президенти та різні види порушень (зокрема, підкуп виборців, порушення правил передвиборної агітації, участь та вплив посадових осіб на хід передвиборної кампанії, вплив правоохоронних органів, перешкоджання веденню виборчої кампанії, тиск на ЗМІ та ін.). За допомогою веб-ресурсу кожен, хто став свідком порушень під час виборчого процесу, може повідомити про такі факти, додавши необхідні фото-, відеодокази чи документи в онлайн-формуляр. Також у травні ОПОРА запустила навчальну платформу для спостерігачів за виборами ( http://study.oporaua.org) та створила серію просвітницьких роликів для активізації участі громадян у виборах ( http://www.youtube.com/user/oporavideo).

Звіт утворення дільничних Виборчих комісій на позачергових виборах Президента України 25 травня 2014 року

За коментарями звертайтеся : 
Ольга Айвазовська,
координатор виборчих і парламентських програм Громадянської мережі ОПОРА
063 617 97 50 
a.olja@opora.org.ua


© ГО "КІРОВОГРАДСЬКА МЕРЕЖА "ОПОРА"
2006-2017
Використання матеріалів із сайту Громадянської мережі ОПОРІ дозволене за умови наявності посилання (у випадку інтернет-видання - гіперпосилання) на oporakr.org