Головна Новини та публікаціїВідеоАналітикаНапрямки роботиПро насКонтакти
» » Реформування житлової сфери зі змін на законодавчому рівні

Реформування житлової сфери зі змін на законодавчому рівні

Реформування житлової сфери зі змін на законодавчому рівні

На засіданні Національної ради з питань створення та забезпечення функціонування об’єднань співвласників багатоквартирних будинків в Мінрегіоні координатор житлово-комунальних програм Громадянської мережі ОПОРА Тетяна Бойко наголосила на тому, що реформування житлової сфери має розпочинатися з прийняття відповідних нормативно-правових актів, які будуть сприяти розширенню автономії власників у багатоквартирному домі щодо його керування та утримання.

В першу чергу – це проект закону «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» № 4463а. За словами координатора, цей проект надає право власникам майна здійснювати самостійне управління багатоквартирним будинком, що має позитивно вплинути на прийняття рішень щодо утримання та управління спільним майном, в тому числі щодо проведення енергоефективної модернізації будинку. Згідно із цим законопроектом, управління в будинку може здійснюватися або безпосередньо самими співвласниками (шляхом прийняття рішень більшістю голосів, а саме тією кількістю власників, площа квартир та нежитлових приміщень яких разом становить більш як 75 % загальної площі від будинку), або через ОСББ (шляхом об’єднання в ОСББ і прийняття рішень його статутними органами – створення юридичної особи), або ж через управителя (обрання управителя самими співвласниками або обрання управителя органом місцевого самоврядування, якщо співвласники самостійно не визначилися з формою управління).

Так як усі власники майна у багатоквартирному будинку є рівноправними співвласниками спільного майна будинку, а саме під’їзної та прибудинкової території, підвалів та горищ і т.д. Відповідно, саме співвласник несе зобов’язання щодо належного утримання, експлуатації, реконструкції, поточного і капітального ремонту та технічного переоснащення спільного майна багатоквартирного будинку пропорційно його частці співвласника.

Також, за словами Тетяни Бойко, завдяки прийняттю законопроекту буде створено сприятливіші умови для створення і діяльності ОСББ в Україні. А саме: усунення штучного поділу співвласників на повноправних членів і неповноправних «не членів» ОСББ; узгодження правового режиму спільної власності в багатоквартирному будинку з положеннями Цивільногого кодексу України; відхід від поняття «балансоутримувач» і пряма вказівка про те, що будинок переходить під управління ОСББ з моменту створення об’єднання, не очікуючи «передачі»; встановлення безпосередньо законом правил та порядку голосування на загальних зборах; врегулювання питань самостійного забезпечення об’єднанням утримання багатоквартирного будинку.

Представник Громадянської мережі ОПОРА назвала й інші законопроекти, а власне зміни до існуючих законів, що мають безпосередній вплив на реалізацію вищезгаданого проекту №4463а.

Насамперед, це проект Закону про внесення змін до деяких законів України щодо розширення доступу до інформації про речові права на нерухоме майно з метою запобігання корупції та захисту права власності №4728. Головна мета проекту – спрощення механізму доступу до реєстру речових прав та земельного кадастру. Оскільки управління багатоквартирним будинком – справа спільна, доступ до інформації, яка включає в себе дані про всіх власників, розміри особистого та спільного майна, має бути спрощеним. Прийняття законопроекту сприятиме посиленню захисту права власності, зниженню рівня корупції та дотриманню права на доступ до інформації.

Проект закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо надання комунальних послуг» № 5048 розроблений як контраргумент на прийнятий ЗУ “Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення розрахунків за енергоносії” (№ 1198-VII від 10.04.2014), згідно з яким порушено основні принципи держ. регулювання ринку природних монополій, оскільки до його складу віднесено види діяльності, які за своєю природою є конкурентними, а саме: послуги з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води, водовідведення, що, як наслідок, зумовило виникнення значної кількості неузгодженостей правових норм чинного законодавства. До того ж, прийняття ЗУ № 1198-VII спричинило обмеження низки прав ОСББ.

Інший проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення прозорості господарської діяльності у сфері житлово-комунальних послуг № 4137а покликаний забезпечити прозорість діяльності підприємств-монополістів у житлово-комунальній сфері, зробивши питання тарифоутворення прозорим шляхом зобов’язання зазначених підприємств оприлюднювати інформацію про основні показники фінансово-господарської діяльності, реалізацію інвестиційних програм, складові тарифів та вартості товарів і послуг, їх якість й відповідність встановленим стандартам та нормам.

Проект Закону про внесення змін до Бюджетного кодексу України (щодо погашення пільгового кредиту) № 2932 покликаний стимулювати надання кредитів та позик підприємствам чи юридичним особам, в тому числі ОСББ, які забезпечують видобуток енергії шляхом відновлюваних джерел та для проведення реконструкції, капітального та поточного ремонту об’єктів житлово-комунального господарства.

Наразі усі законопроекти знаходяться на розгляді у ВР, і є ризик, що чинна влада не встигне їх прийняти до виборів.

Національна Рада з питань створення та діяльності ОСББ при Кабінеті Міністрів України одноголосно схвалила пакет даних проектів законів та звернулася з листом до Верховної Ради України з проханням розглянути та підтримати його першочергового.

Детальніше:

Тетяна Бойко, координатор
житлово-комунальних програм
Громадянської мережі ОПОРА
(063) 617 97 60



© ГО "КІРОВОГРАДСЬКА МЕРЕЖА "ОПОРА"
2006-2017
Використання матеріалів із сайту Громадянської мережі ОПОРІ дозволене за умови наявності посилання (у випадку інтернет-видання - гіперпосилання) на oporakr.org