Головна Новини та публікаціїВідеоАналітикаНапрямки роботиПро насКонтакти
» » Заява ОПОРИ щодо невідворотності покарання за вчинення виборчих порушень

Заява ОПОРИ щодо невідворотності покарання за вчинення виборчих порушень

Заява ОПОРИ щодо невідворотності покарання за вчинення виборчих порушень

Напередодні парламентських виборів 26 жовтня 2014 р. в умовах зростання кількості діянь, що містять ознаки злочинів проти виборчих прав, нагальною є необхідність ухвалення законодавства, яке б встановлювало відповідальність за непрямий підкуп виборців. Це стосуються як тих, хто пропонує певну вигоду, пов’язану із безпосередньою реалізацією громадянином свого виборчого права або права голосу, так і самих виборців. Громадянська мережа ОПОРА закликає народних депутатів України невідкладно розглянути і схвалити законопроект №4741 Про внесення змін до Кримінального кодексу України (щодо посилення відповідальності за порушення виборчих прав громадян), що є необхідною умовою для відповідності виборчого процесу європейським стандартам.

На засідання Верховної Ради 7 жовтня 2014 року виноситься Проект змін до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України щодо невідворотності покарання за окремі злочини проти основ національної безпеки, громадської безпеки та корупційні злочини № 4448а, який має бути ухвалений, але не охоплює правопорушень у галузі виборчих прав. Разом з тим, 20 травня 2014 Верховна Ради України (попри те, що це питання 11 разів ставилося на голосування) так і не включила до порядку денного внесений Кабінетом Міністрів Проект Закону про внесення змін до Кримінального кодексу України (щодо посилення відповідальності за порушення виборчих прав громадян) №4741.

Громадянська мережа ОПОРА закликає народних депутатів України невідкладно розглянути і схвалити законопроект №4741 Про внесення змін до Кримінального кодексу України (щодо посилення відповідальності за порушення виборчих прав громадян), щоб забезпечити відповідність виборчого процесу європейським стандартам, передбачити в законодавстві можливість понести покарання за порушення виборчих прав і спонукати суб’єктів виборчого процесу дотримуватися принципів вільних та незалежних виборів.

Заява ОПОРИ щодо невідворотності покарання за вчинення виборчих порушень

21 серпня 2009 року Кримінальний Кодекс України було викладено в новій редакції [1], відповідно до якої санкції окремих складів кримінальних правопорушень проти виборчих прав стали злочинами невеликої та середньої тяжкості. Після аналізу кількості справ з цієї категорії, переданих до суду, можна зробити висновок, що факти притягнення до кримінальної відповідальності за порушення виборчих прав носять поодинокий характер. За окремими типами злочинів проти виборчих прав жодної справи до суду передано не було. Така лібералізація покарань призвела до ситуації, коли діяння, що містять ознаки злочинів проти виборчих прав, вчиняються все частіше, а до відповідальності винні особи притягуються все рідше.

20 травня 2014 Верховна Ради України (попри те, що це питання 11 разів ставилося на голосування) так і не включила до порядку денного внесений Кабінетом Міністрів Проект Закону про внесення змін до Кримінального кодексу України (щодо посилення відповідальності за порушення виборчих прав громадян) №4741.

Громадськість очікувала прийняття цього законопроекту принаймні перед парламентськими виборами. Натомість, на засідання Верховної Ради 7 жовтня 2014 року виноситься Проект змін до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України щодо невідворотності покарання за окремі злочини проти основ національної безпеки, громадської безпеки та корупційні злочини 
№ 4448а. 

Прийняття проекту № 4448а безумовно на часі. Він передбачає введення покарання - конфіскації майна - «за злочини проти основ національної безпеки України та громадської безпеки», що дозволить конфіскувати майно осіб засуджених, зокрема за державну зраду, захоплення державної влади, шпигунство (у випадку притягнення до відповідальності представників влади часів президентства Віктора Януковича, що скоїли злочини, або осіб, які сприяють фінансуванню озброєння сепаратистів, це дозволить у законний спосіб здійснити конфіскацію майна та перевести його у державну власність (на сьогодні не завжди доходить навіть до відкриття кримінальних справ)).

У той же час законопроект допускає звільнення від відповідальності обвинувачених у вчиненні терористичних актів, у частині погрози вчинення терористичного акту, якщо така особа до повідомлення їй про підозру у вчиненні злочину добровільно повідомила правоохоронний орган про злочин, сприяла його припиненню або розкриттю, у разі якщо внаслідок цього і вжитих заходів було відвернено небезпеку для життя чи здоров’я людини або заподіяння значної майнової шкоди, чи настання інших тяжких наслідків, якщо в її діях немає складу іншого злочину. Законопроект дозволяє також здійснювати судочинство за відсутності підозрюваного або обвинуваченого (inabsentia) (що знову ж таки має значення для можливості притягнення до відповідальності осіб, що перебувають за межами держави внаслідок подій лютого 2014 року).

Але, намагаючись вплинути на можливість притягнення до відповідальності осіб, які вже вчинили злочини, Парламент жодним чином не реагує на вимоги громадськості щодо запобігання виборчим злочинам, які здійснюються сьогодні.

Слід нагадати, що на цей час підкуп виборців не є самостійним злочином, а лише способом вчинення перешкоджання виборчому праву. Законопроект №4741 відокремлює підкуп виборців в окремий склад злочину та встановлює відповідальність як для того, хто здійснює підкуп, так і для тих, хто його приймає, тобто для виборців. Злочином за Проектом №4741 є прийняття пропозиції, обіцянки або одержанні виборцем для себе чи третьої особи неправомірної вигоди за вчинення чи невчинення будь-яких дій, пов’язаних із безпосередньою реалізацією ним свого виборчого права або права голосу (відмова від участі в голосуванні, голосування на виборчій дільниці (дільниці референдуму) більше одного разу, голосування за окремого кандидата на виборах або відмова від такого голосування, передання виборчого бюлетеня (бюлетеня для голосування на референдумі) іншій особі незалежно від фактичного волевиявлення особи та результатів голосування. Санкція статті за Проектом №4741 складає від 1700 до 5100 грн (що є значно більшою сумою, ніж зазвичай «пропонується виборцям») або обмеженням волі чи виправними роботами на строк до двох років.

Особа, яка здійснювала підкуп, обіцяла або пропонувала неправомірну вигоду за голосування або відмову від голосування, голосування на виборчій дільниці більше одного разу, передачу бюлетеня іншій особі за Проектом №4741 може бути притягнута до обмеженням волі чи позбавлення волі на строк до трьох років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від одного до трьох років.

Недоліком пропонованого законодавчого розв’язання є знову вжиття словосполучення «голосування на виборчій дільниці більше одного разу», замість встановлення «голосування на виборах більше одного разу».Важливим є посилення відповідальності за порушення таємниці голосування, за надання або отримання виборчого бюлетеня всупереч вимогам законодавства.

Відповідно до ч.3 статті 160 Проекту №4741 передбачається відповідальність за здійснення передвиборчої агітації (агітації референдуму) шляхом надання підприємствам, установам, організаціям неправомірної вигоди або надання безоплатно товарів (крім товарів, що містять візуальні зображення найменування, символіки, прапора політичної партії, вартість яких не перевищує 3% розміру мінімальної заробітної плати), робіт, послуг. Таким чином, можливою буде відповідальність за надання в агітаційних цілях допомоги закладам освіти, релігійним організаціям, підприємствам. Звичайно, агітація, таким чином висвітлена в медіа, призводить до порушення вимог щодо передвиборчої агітації. Проте передача коштів на ремонт школи не означає автоматичного голосування всіма працівниками за цього кандидата, тобто не становить, на відміну від попередніх частин цієї статті, загрозу реалізації виборчого права. Натомість відповідальності за непрямий підкуп, а саме передачу виборцям безоплатно товарів (крім товарів, що містять візуальні зображення найменування, символіки, прапора політичної партії, вартість яких не перевищує 3% розміру мінімальної заробітної плати), робіт, послуг, стаття не передбачає. Таким чином, роздаючи продуктові пакети чи конверти на зустрічі з виборцями (без конкретної домовленості про голосування «за» чи «проти» кандидата), кандидат чи інші особи від його імені і надалі не підпадатимуть під дію Кримінального кодексу України.

Очевидно, обговорені нами недоліки Проекту №4741 повинні бути усунуті, але сам його розгляд та прийняття є необхідною умовою для відповідності виборчого процесу європейським стандартам. Адже без закладеної в законодавстві можливості понести покарання, добровільного дотримання суб’єктами виборчого процесу принципів вільних та незалежних виборів наразі не спостерігаємо.


[1] № 1616-VI «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо виборів Президента України» 



© ГО "КІРОВОГРАДСЬКА МЕРЕЖА "ОПОРА"
2006-2017
Використання матеріалів із сайту Громадянської мережі ОПОРІ дозволене за умови наявності посилання (у випадку інтернет-видання - гіперпосилання) на oporakr.org