Головна Новини та публікаціїВідеоАналітикаНапрямки роботиПро насКонтакти
» » ЗВІТ Громадянської мережі ОПОРА за результатами спостереження в день голосування на виборах народних депутатів 28 жовтня 2012 року

ЗВІТ Громадянської мережі ОПОРА за результатами спостереження в день голосування на виборах народних депутатів 28 жовтня 2012 року

ЗВІТ Громадянської мережі ОПОРА за результатами спостереження в день голосування на виборах народних депутатів 28 жовтня 2012 року

День голосування пройшов без масових та системних порушень, які б могли суттєво вплинути на результати волевиявлення громадян України. Однак, достатньо часті випадки протиправних дій та зловживань з боку різних суб’єктів виборчого процесу, що мали місце в окремих округах – не дають підстав оцінити процес голосування в цілому як чесний та демократичний. Найбільше занепокоєння у спостерігачів Громадянської мережі ОПОРА викликали непоодинокі випадки порушення та розкриття таємниці голосування, незаконна видача виборцям бюлетенів для голосування та випадки централізованого підвезення виборців до дільниць, що поєднувалося з підкупом. Штучне затягування процесу підрахунку голосів та встановлення результатів голосування виборчими комісіями, на фоні непрозорості їх роботи, негативно впливають на рівень довіри суспільства до організації виборчого процесу.

Початок голосування відзначився тим, що 8% дільниць відкрилися раніше визначеного законом терміну – до 8:00, тоді як 7% дільниць, навпаки, почали голосування із запізненням – після 8:00.

Близько 22% ДВК порушили вимогу закону, розпочавши своє засідання раніше 7:15. Таким чином, не всі зацікавлені суб’єкти виборчого процесу змогли пересвідчитись в правильності та законності проведених підготовчих процедур. Лише 1% ДВК розпочали своє ранкове засідання після 8 год. ранку, що не дало можливості вчасно відкрити приміщення для голосування і спричинило порушення процедур підготовки комісії до його початку.

Частині громадських спостерігачів, які прибули на підготовче засідання ДВК, було неправомірно відмовлено в участі у підготовчому засіданні. Подібні випадки, зокрема фіксувалися у Львівській (ДВК №460063, №460873), Рівненській (ДВК №560700), Хмельницькій (ДВК №681110) областях. Внаслідок таких дій комісій, спостерігачі були позбавлені законної можливості особисто перевірити цілісність опечатаного сейфу з виборчою документацією, опломбування урн для голосування та підписати контрольні листи. Протягом цілого дня голосування неодноразово траплялися випадки перешкоджання діяльності офіційних спостерігачів з боку членів ДВК – в Дніпропетровській, Донецькій, Закарпатській, Одеській, Полтавській, Львівській, Харківській, Волинській, Рівненській, Хмельницькій областях. Так, в Дніпропетровській області на ДВК №120653, що знаходиться в с. Шестірня Широківського району, комісія відмовила спостерігачам в отриманні протоколу про результати голосування на тій підставі, що немає бланків протоколів. У Львівській області (ДВК №461867) спостерігачам ГМ ОПОРА, під час підрахунку голосів, у наказові формі заборонили наближатися ближче аніж на 3 метри до столу, де члени ДВК проводять підрахунок голосів. У Полтавській області (ДВК №531251) спостерігачам ОПОРИ, всупереч закону, відмовили у прийнятті до розгляду акту про виявлення порушення виборчого законодавства.

Одним із найпоширеніших порушень, зафіксованих спостерігачами в день голосування, було порушення таємниці голосування. Такі випадки були зафіксовані в Київській, Черкаській, Дніпропетровській, Кіровоградській, Волинській, Вінницькій, Полтавській, Луганській, Миколаївській областях. Дільничні виборчі комісії не змогли забезпечити належного порядку у приміщенні для голосування і тим самим допустили випадки порушення таємності волевиявлення під час голосування. Зокрема типовими були ситуації присутності двох осіб у кабінці для голосування, фотографування бюлетенів або голосування за межами кабінки. Часто сторонні особи сприяли здійсненню фото- та відеофіксації результатів волевиявлення виборців. Так, на трьох дільницях міста Володимир-Волинський (№070978, №070986, №070983) зафіксовано спроби з боку невстановлених осіб проконтролювати волевиявлення виборців з допомогою фотофіксації результату голосування. Невідомі особи на автомобілях (два з них – таксі «Деу Ланос» АС8197АЕ та «Фольксваген Гольф АС0681АТ) біля зазначених виборчих дільниць роздавали людям, які йшли голосувати, фотоапарати і телефони з фотокамерою. Після того, як виборець проголосував, він підходив до осіб в автомобілях і показував їм сфотографований бюлетень та повертав технічні засоби. Це є грубим порушенням вимог закону, адже голосування на виборах є таємним і ніхто не може здійснювати контроль за волевиявленням виборців[1]. Окрім того, порушення таємниці голосування є кримінальним злочином[2].

В окремих регіонах (Донецькій, Дніпропетровській, Волинській, Кіровоградській областях) спостерігачами фіксувалися випадки централізованого підвезення виборців до дільниць. Наприклад, в Донецькій області в ОВО №№41-45 здійснювався масовий підвіз виборців до виборчих дільниць. Зокрема, такі факти зафіксовано на виборчих дільницях №141731 (ОВО №45, м. Ясинувата) та №141626 (ОВО №41, Будьонівський район Донецька). За свідченнями водіїв, мікроавтобуси організувала місцева влада. Організатори централізованого підвезення виборців зазвичай мотивували їх голосувати за конкретного кандидата (партію), вдаючись до підкупу. Так, у смт Торчин (Волинська обл.) до виборчих дільниць на двох автобусах та легковому авто марки «Деу Ланос» було підвезено близько 70 виборців. Біля дільниць стояли два невідомі чоловіки, які мали список людей. Виборець, перед тим, як зайти у дільницю, підходив до них, ті їм давали гроші. Така діяльність є незаконною і має явні ознаки кримінального злочину: перешкоджання вільному здійсненню громадянином свого виборчого права, поєднане з підкупом, обманом або порушенням[3].

Також зафіксовано інциденти (найбільше в Запорізькій, Херсонській, Луганській, Миколаївській, Дніпропетровській обл.), коли поряд з виборчими дільницями невідомі особи роздавали виборцям гроші, подарунки, матеріальні цінності. Зокрема, в Луганській області біля ДВК №44116 здійснювався підкуп виборців в інтересах кандидата в депутати Юрія Фурмана. Гроші роздавали з автомобіля «Жигулі». В Кіровоградській області на площі ім. Богдана Хмельницького у день виборів продавали картоплю по 50 коп./кг за соціальними карточками з ім’ям кандидата в депутати Олександра Шаталова. Такі випадки є грубим порушенням норм закону і однозначно класифікуються як підкуп виборців[4], за який передбачено кримінальну відповідальність.

В день голосування частими були маніпуляції з бюлетенями для голосування, зокрема незаконна видача бюлетенів. Подібні випадки були в Дніпропетровській, Полтавській, Рівненській, Житомирській, Вінницькій, областях. Так, в Полтавській області (ДВК №531058) голова комісії Наталія Богомол дозволила членам комісії провадити видачу бюлетенів за пред'явленням закордонних паспортів. У Дніпропетровській області (ДВК №120143) спостерігачі зафіксували, що члени ДВК видають бюлетені без перевірки паспортів та за пенсійними посвідченнями. Подібні випадки є прямим порушенням частини 3 статті 85 Закону «Про вибори народних депутатів», мають ознаки кримінального злочину[5] і можуть свідчити про намагання сфальсифікувати результати волевиявлення на цій дільниці.

Спостерігалися випадки винесення бюлетенів із приміщення виборчої дільниці і спроби передачі бюлетеня іншій особі. Такі дії часто були ознакою реалізації технології «карусель» (передача виборцем незаповненого бюлетеня в обмін на заповнений бюлетень), з метою фальсифікації результатів волевиявлення. Повідомлення про подібні порушення протягом дня голосування надходили з Київської, Одеської, Луганської, Херсонської, Запорізької областей. Виносити бюлетені за межі виборчої дільниці категорично заборонено, адже бюлетені видаються виборцю для голосування виключно в приміщенні виборчої дільниці. І виборець не має права передавати свої бюлетені іншим особам. Заохочення або змушування виборців до передачі виборчого бюлетеня іншим особам шляхом підкупу чи погроз забороняються[6].

Протягом дня голосування спостерігачі ОПОРИ фіксували різноманітні випадки порушень, пов’язані зі списками виборців. Попри те, що чинне виборче законодавство встановлює чіткі процедури роботи зі списками виборців, чимало ДВК все ж діяли на власний розсуд і тим самим вчиняли порушення. Стаття 42 Закону України «Про вибори народних депутатів» чітко регламентує процедуру внесення змін та уточнень до уточненого списку виборців на звичайній виборчій дільниці. Отож, у день голосування зміни до уточненого списку виборців вносяться виключно на підставі рішення суду.

Однак спостерігачами було виявлено такі порушення, як неправомірні включення виборців в уточнений список виборців та у витяг зі списку виборців. Так, на спецдільниці №462034, що у Львівській області, ДВК з незрозумілих причин вирішила внести лікарів-працівників цієї спеціальної дільниці до списку виборців у день виборів, натомість, на дільниці №461853 голова ДВК вніс до уточненого списку виборців двох виборців нібито за рішенням відділу ведення реєстру виборців, хоча жодних документів ці особи не надали.

На ДВК №710930, що в м. Сміла Черкаського району, до витягу зі списку виборців були включені та голосували виборці, які не мали на це підстави. Зокрема, після ознайомлення спостерігачів із документами, з’ясувалось, що половина заяв про голосування за місцем перебування була подана без належних медичних довідок. Голова ДВК пояснив, що це старенькі люди, яким важко дійти до ДВК. Окрім того, такі заяви були написані одним почерком. Інші ж заяви, до яких прикріплені довідки, були надруковані на комп’ютері і містили лише підписи осіб. Натомість, в селі Урвени Здолбунівського району опозиційні політичні сили звернулися до суду, у зв’язку із включенням до витягу зі списку виборців близько ста психічнохворих. Питання про включення цих осіб у витяг розглядалося на суботньому засіданні ДВК. Спершу члени комісії прийняли рішення не включати їх до списку, однак, уже о 20 годині змінили його. Згідно виданих довідок, більшість включених осіб хворіють на параноїдальну шизофренію.

Разом з тим спостерігачі ОПОРИ аналізували якість уточнених списків виборців, фіксуючи випадки відсутності виборців в уточнених списках виборців на дільниці. Слід відмітити, що створення та використання Державного реєстру виборців вкотре себе виправдало – списки виборців на дільницях в основному були хорошої якості. Однак мали місце й приклади неточностей та помилок у списках виборців. Випадки, коли окремі виборці чи будинки не включені у список виборців, або ж навпаки – цілі будинки та поодинокі виборці відсутні були в уточненому списку виборців слід вважати перш за все недоліком роботи Відділів ведення Державного реєстру виборців. Так, в м. Київ на ВД 800471 у списку виборців виявили одну неіснуючу квартиру у будинку по вулиці Мате Залки, 4б. Після номера 126 іде одразу 219. Мешканці цього будинку підтверджують, що такого номера квартири немає. А жителька Дніпровського району (виборчий округ №214) повідомила, що знайшла у списках виборців на дільниці №800381 свого померлого чоловіка, і це попри те, що жінка заздалегідь приносила до ДВК свідоцтво про смерть і писала заяву про виключення померлої людини зі списків. Крім того, вона повідомила, що за час її перебування на дільниці, там побувало ще кілька осіб із такою ж проблемою. Жінка припускає наявність від семи до дев’яти померлих осіб у списках. Так звані «мертві душі» були виявлені і на дільниці №800450.

В день виборів – 28 жовтня, будь-яка агітація як за, так і проти кандидатів та партій заборонена. Так звані дні «тиші» визначені законодавством для того, щоб виборці могли вільно, без тиску і впливу агітаційних кампаній визначитись зі своїм волевиявленням. Найпоширенішою формою порушення цієї норми закону є залишення агітаційних матеріалів на тих місцях, де вони були до 27 жовтня. Згідно законодавства місцеві органи влади повинні прибрати населені пункти від будь-якої агітації не пізніше як за день до виборів. Також рекламні оператори зобов’язані теж змінювати політичну рекламу на іншу, задля того, щоб не порушувати ці обмеження. Та як показує практика усіх останніх виборчих кампаній, в тому числі виборів 28 жовтня 2012 року, місцева влада дуже часто не справляється зі своїми обов’язками. Спостерігачі неодноразово фіксували випадки неприбраної агітації. Так, в місті Ніжин Чернігівської області (209 округ) в день виборів не було знято агітаційні матеріали кандидата від КПУ. У Центральному сквері міста Кіровоград дошки оголошень так і залишалися обклеєні агітплакатами ВО «Свобода». Схожа реклама була поширена й по вул. Перемоги, 17 у м. Запоріжжя. В Київській області у 97 виборчому окрузі в селищі міського типу Баришівка в день виборів висів рекламний плакат мажоритарного кандидата від Партії регіонів Сергія Федоренка, а в Рівненській області на території виборчого округу №153 біля дільниці у селі Грозів розміщено агітацію Партії регіонів та опозиційного кандидата Юрія Вознюка. У Львівській області на території міста Старий Самбір в день виборів присутня була зовнішня агітація ВО «Свобода» та ОО «ВО «Батьківщина», а також Андрія Тягнибока. У м. Кіровоград зафіксовано декілька випадків агітації у день виборів у вигляді розклеєних листівок та біл-борди у центральному сквері. Також на пл. Б. Хмельницького на дошках з оголошеннями розклеєно листівки «Свободи», «Нашої України» та «Батьківщини».

Попри обмеження, чимало партій і кандидатів все-таки проводять агітаційну діяльність серед виборців і в день голосування. В таких випадках суб’єкти виборчого процесу та їх прихильники намагаються використати останній шанс для збільшення виборчого рейтингу. Так, у Кіровоградській області у ЗОШ №20 висів прапор Партії регіонів і працівники закладу чинили опір у знятті прапору. Для агітації партії і кандидати використовують й сучасні засоби, як от смс-розсилку. До прикладу, у Полтавській області всі члени дільничної виборчої комісії отримали смс із текстом: «Голосуй за номер 17» з номеру 380636965724. Раніше аналогічне повідомлення, але із додаванням «Твій вибір – УДАР» вже отримали члени ДВК дільниці номер 531044 того ж 146 виборчого округу. В Сумській області сумчанам масово відправляти смс такого змісту: «Просим поддержать нас на выборах. Партия регионов (№20) Кандидат: Округ 157 Епифанов А.А.». У центрі смт Стара Вижва на вул. Незалежності, 42 спостерігачі ОПОРИ зафіксували авто із прапорцями з символікою ВО «Свобода».

Характерним прикладом цьогорічної виборчої кампанії є активне використання чорного піару. Оскільки автори та замовники «чорнопіарних» матеріалів не дотримувались вимог законодавства в період дозволеної агітації, то й в останні дні перед голосуванням подібних інцидентів теж не бракувало. Так, в Дніпропетровській області на дільниці №121237 проти кандидата-самовисуванця по округу №24 Якова Безбаха в день голосування зафіксовано непоодинокі випадки використання «чорного піару». У 154 окрузі, що в Рівненській області, в ніч з 27 на 28 жовтня невідомі особи поширили листівки з антиагітацією на мажоритарного кандидата Валентина Королюка. В листівках, що вийшли із логотипом громадської ініціативи «Чесно», його звинувачують у тому, що він «тушка» і нібито отримав п’ять мільйонів доларів на свою передвиборчу кампанію в обмін на членство у фракції Партії регіонів. Вночі, з 27 на 28 жовтня, невідомі особи масово розклеїли в Чернівцях агітаційні матеріали без вихідних даних, оформлені з використанням кольорів Об’єднаної опозиції, із закликом голосувати за кандидата-самовисуванця Володимира Кедя. Вночі, напередодні голосування, невідомі поширили в населених пунктах 87-го виборчого округу (з центром у Надвірній, Івано-Франківщина) фальшиву газету ВО «Свобода», у якій повідомлялося про начебто виключення з партії кандидата в народні депутати, висуванця від ВО «Свобода» Манолія Піцуряка «за політичну корупцію і зв'язки з олігархами». Штаб кандидата запевняє, що Манолія Піцуряка з партії не виключали.

Окрема тенденція, яка спостерігалася протягом усієї виборчої кампанії і проявилася в день голосування – неналежна організація роботи або порушення з боку виборчих комісій. Так, в Сумській області спостерігач помітив, що члени ДВК (№590991) дістають якісь списки та звіряють інформацію зі списками виборців, за якими вони видають бюлетені. На запитання спостерігача, що вони роблять, голова комісії відповіла, що члени комісії на прохання кандидата по округу №157 від Партії регіонів Олексія Мовчана перевіряють хто прийшов, а хто не прийшов із його прихильників. Списки були за кожним із 7 столів, за якими видавалися бюлетені. В Харківській області (ДВК №630960) у м. Ізюм ДВК прийняла рішення про розділення виборчих скриньок на бюлетені для загальнонаціонального та мажоритарного голосування. Різного роду випадки порушень, допущених ДВК, фіксувалися у більшості областей України.



© ГО "КІРОВОГРАДСЬКА МЕРЕЖА "ОПОРА"
2006-2017
Використання матеріалів із сайту Громадянської мережі ОПОРІ дозволене за умови наявності посилання (у випадку інтернет-видання - гіперпосилання) на oporakr.org